הרגע המאושר הגיע - החלטת להציע לבת הזוג הצעת נישואים מרגשת ובשביל הצעה כזו, צריך טבעת אירוסין. מדובר באחד הרגעים השמחים בחייהם של בני זוג, והטבעת היא חלק בלתי נפרד מהמעמד המרגש. לפני התמונות, הפרחים על הרצפה והשיר שאתם הכי אוהבים ברקע, כדאי לבחור קודם את טבעת האירוסין המתאימה, אבל איך עושים את זה? במדריך הבא ניתן טיפים מעשיים ושימושיים לבחירת הטבעת המושלמת לבת הזוג.

 

השאלה הקשה מכולן: איך בוחרים טבעת שהיא תאהב – בלי לשאול אותה?

זו אחת השאלות הקשות ביותר בבחירת טבעת האירוסין, אבל כדאי לדעת שיש דרכים לענות עליה, ואפילו בקלות. השאלות המנחות הבאות יוכלו לתת כיוון:

 • האם בת הזוג כבר עונדת תכשיטים?
 • איך הם נראים? האם הם גדולים ודומיננטיים עם אבני חן או יהלומים בולטים או קטנים ובעלי נוכחות עדינה?
 • האם התכשיטים מזהב או כסף?
 • האם התכשיטים שלה בעלי עיצוב לא שגרתי, ונראים קצת שונים מתכשיט רגיל?

אם הצלחת לענות על השאלות האלה, פנה לחנות והצג אותן בפני המוכר כדי שיוכל להתאים את הטבעת המתאימה. אם לא הצלחת לענות על השאלות האלה, זה לא אומר שלא תצליח לקלוע לטעם שלה. ניתן להתייעץ עם אימה, אחותה או חברה טובה שלה, שיכירו אותה ויידעו לענות על התשובות האלה.

אפשרות נוספת היא לבדוק מה התגובה שלה למראה של חנויות תכשיטים, האם היא מראה התעניינות בסוג מסוים של טבעות. כשחולפים על פני דוכנים או חנויות, כדאי לבדוק מה מושך את העין שלה, ומה מוצא חן בעיניה.

 

זהב צהוב או זהב לבן?

התשובה לשאלה הזו טמונה בעיקר בטעם של בת הזוג. זהב צהוב בעל גוון צהוב ייחודי, ונותן מראה מנצנץ ומחמיא. זהב לבן, שהוא בעצם נראה דומה מעט לכסף, מעניק מראה יוקרתי ונקי, וכאשר משולב בו יהלום הוא בדרך כלל יוצר מראה מיוחד של לבן נקי ומנצנץ. בשני המקרים מדובר בטבעות יפהפיות ומעוצבות שיתאימו למאורע, וכדאי לבחור בעיקר לפי מה שיפה בעיניך, מה שמתאים לטעם של בת הזוג ולתקציב.

 

אילו סוגי טבעות יש בחנויות?

הטבעות לא מתחלקות לקטגוריות באופן רשמי, אבל אפשר לסווג אותן לכמה סוגים:

 • טבעות גדולות ובעלות נוכחות - בדרך כלל עם עיצוב מאוד מרשים, עם יהלום גדול או אבן חן בולטת, שיתאימו לנשים שאוהבות תכשיטים בסגנון הזה וגם לנשים שיש להן אצבעות עבות יחסית.
 • טבעות עדינות ולא דומיננטיות – לנשים עם אצבעות דקות וכאלו שאוהבות תכשיטים מעודנים, ולא אוהבות תכשיטים בולטים ונוכחים מדי. הטבעת צריכה להיות יפה ואלגנטית.
 • טבעות ייחודיות – טבעות בעיצוב לא שגרתי, שונות ומיוחדות. בדרך כלל טבעות כאלה יבלטו לעין בגלל העיצוב המיוחד, וכדאי לבחור בטבעת כזאת אם היא תואמת את הטעם של בת הזוג.
 • טבעות יוקרתיות – טבעות בתקציב גבוה וכאלה שמשלבות בין עיצוב ברמה גבוהה לבין חומרי גלם טובים, ובדרך כלל גם יהלום (אבל לא בהכרח). טבעות יוקרתיות יכולות להיות גדולות ודומיננטיות, עדינות ולא דומיננטיות וגם בעלות עיצוב לא שגרתי. במילים אחרות – כל טבעת יכולה להיות יוקרתית ולשלב את האלמנטים האלו.

 

איך בוחרים טבעת יהלום?

כדאי לבחור את הטבעת לפי גודל היהלום, סגנון העיצוב (עליו דיברנו קודם) של הטבעת והתקציב הנתון. לא חייב לקנות טבעת יהלום בעשרות אלפי שקלים, אלא ניתן למצוא טבעות יהלומים שיתאימו גם לתקציב נמוך ועדיין יתאימו למאורע. גודל היהלום תלוי בעיקר בטעם ובתקציב, ואפשר לבחור ביהלום קטן או ביהלום גדול ודומיננטי.

 

משקל

משקל יהלום נקבע לפי קראט, וכל קראט של יהלום הוא בעצם 0.2 גרם. המשקל הנפוץ ביותר לטבעת יהלום סטנדרטית היא חצי קראט, כלומר 0.1 גרם. יהלומים במשקל גבוה יותר בדרך כלל גם יהיו יקרים יותר, וכדאי לבדוק אותם היטב.

 

ניקיון

יהלום הוא אבן טבעית, ועל כן באופן טבעי יש לו פגמים, המסווגים לפי סוג וכמות הפגמים בכל יהלום. נהוג לחלק את רמות הפגמים למספר קבוצות:

 • יהלום מושלם – יהלומים נדירים במיוחד ונטולי פגמים. יהלומים כאלה לא נסחרים בדרך כלל, ומדורגים בדרגת FL (Flawless) או IF (internally flawless).
 • פגמים קטנים מאוד מאוד ופגמים קטנים מאוד – פגמים מיקרוסקופיים שקשה לראות ללא ציוד ייעודי, ולמעשה לא ניכרים לעין. בדרך כלל נהוג לחלק אותם לשתי תתי קבוצות המכונות VVS1 ו-VVS2. (very very slight inclusions). קיימת תת קבוצה נוספת שנקראת VS1 ו-VS2 (very slight inclusions) שמבטאים יהלומים עם מעט יותר פגמים מתת הקבוצה הקודמת, אבל עדיין מיקרוסקופיים. דרגת הניקיון גבוהה מאוד, ומדובר ביהלומים נדירים באופן יחסי.
 • פגמים קלים – קבוצה המכונה SI1 (slight inclusions), אליה משתייכים יהלומים בדרגת ניקיון לא גבוהה ויש להם יותר פגמים, אך הם עדיין לא ניכרים לעין ולא ניתן לראות אותם ללא ציוד. זו בדרך כלל דרגת הניקיון המבוקשת ביותר ע"י לקוחות, משום שלא רואים את הפגמים אבל הם מורידים את המחיר של היהלום באופן משמעותי. קבוצה זו מתחלקת לשתי תתי קבוצות נוספות – SI2 ו-SI3, עם דרגת ניקיון בינונית עד נמוכה. גם במקרה זה אי אפשר לראות את הפגמים בעין, ועל כן מחירם בהתאם.
 • בעלי פגמים – מסומנים באות I, ומחולקים ל-3 תתי קבוצות (I1, I2, I3), לקבוצה זו משתייכים יהלומים בעלי פגמים ניכרים לעין באופן בולט כמו שריטות או שברים.

צבע

יהלומים מדורגים באמצעות אותיות ה-ABC ומתחילים החל מהאות D, כאשר יהלום המדורג באות D הוא בדרך כלל היהלום היקר ביותר עם דרגת הצבע הגבוהה ביותר שיש. בדרך כלל יהלומים הם שקופים, אך יכולים גם להיות צהובים, אפורים ואפילו וורודים.

D,E,F – שקופים ללא צבע, ונבדלים ביניהם ברמות משתנות של גוון צלול.

G,H,I,J,K,L – בעלי גוון קל ביותר, שקשה להבחין בו בקלות.

M,N,O,P,Q,R – בעלי מעט יותר גוון, וניתן להבחין בו.

Z-S – בעלי צבע נראה לעין, ובדרך כלל זולים ובעלי איכות נמוכה.

 • יהלומים בדרגת G ו-H הם בדרך כלל המבוקשים ביותר בקרב הלקוחות, משום שהם נראים כמו יהלום נקי וללא צבע, והמחיר שלהם לא גבוה כמו היהלומים בדרגות הגבוהות יותר.

חיתוך

חיתוך היהלום מבוצע ע"י איש מקצוע בעת העיצוב שלו, והעיצוב משפיע על המשקל. החיתוך מתחלק לסולם של מצוין, טוב וגרוע, והמחיר יהיה בהתאם.

 

איך יודעים שיהלום הוא אמיתי?

רכישת טבעת יהלום היא הוצאה לא מבוטלת, וכאשר מבצעים אותה, חשוב לוודא שקונים יהלום אמיתי ולא חיקוי. קיים בשוק יהלום סינטטי, כלומר יהלום מעשה ידי אדם, אך קשה מאוד להבחין בהבדלים ביניהם, בעיקר משום שמדובר בתוצר איכותי בדרך כלל.

עם זאת, יש לנו כמה טיפים מעשיים שיסייעו לך לדעת האם היהלום הוא אמיתי:

 • רכישה בחנות מוכרת ומומלצת – חשוב לקנות אצל מוכר אמין, מוכר, כזה שיש לו מוניטין חיובי ובפרט בתחום טבעות האירוסין. כל עוד תקנה בחנות מהימנה, הסיכוי שתרכוש זיוף הוא נמוך.
 • שאל את בעל העסק האם יש לו תעודה גמולוגית – תעודה המפרטת את הפרטים של היהלום הספציפי ומאשרת כי הוא נבדק בקפידה והוא מאושר כיהלום אמיתי. אם למוכר אין תעודות כאלה, או שהוא מסרב לספק אותן, כדאי לשקול מחדש את הרכישה אצלו.

אם יש אפשרות לבדוק את הטבעת אצל מומחה אז זה הדבר המומלץ לעשות, אך לא כולם יכולים לעשות את זה ולכן קיימות שיטות לבדיקת היהלום באופן פשוט:

 • נסה להחזיק את היהלום מול האור (אור מלאכותי או שמש ישירה), ולראות האם הוא מנצנץ. בדרך כלל יהלום אמיתי יציג נצנוץ בצבעים מחוץ לגוף היהלום עצמו, אם הוא מנצנץ בפנים – הוא לא אמיתי. עם זאת, חשוב לציין שלא כל יהלום מנצנץ, בגלל אופן החיתוך שבוצע בו. זה לא אומר שהיהלום לא אמיתי, ולכן חשוב לוודא את הדבר מול המוכר.
 • נשוף מעט על היהלום. אם יש עליו אדים, הוא ככל הנראה לא אמיתי.

 

איך בוחרים מידה?

בחירת המידה היא החלק ה"טריקי" ביותר, כי גם אם תבחר בטבעת הכי יפה שתתאם בול לטעם של בת הזוג – היא יכולה להיות קטנה או גדולה מדי. השיטה הכי טובה לבדיקת המידה המדויקת היא להשתמש בטבעת קיימת. קח טבעת שכבר מתאימה לה, והביא אותה לחנות כדי שתוכל להשוות. אם אין אפשרות לקחת את הטבעת לחנות, כדאי למדוד את הגודל המדויק שלה באמצעות סרגל, ולכתוב את המידות או לצלם.

מומלץ לבקש את עזרת המוכר בהתאמת מידה, ובעיקר כאשר מדובר בטבעת אירוסין. במקרים רבים, לחנויות וותיקות יהיו עצות טובות ומועילות לבחירת הטבעת, ויוכלו לחלוק את הניסיון שלהם בתחום.

אם אתה עומד להציע נישואים לזוגתך האהובה, בחירת הטבעת תהיה אמירה של אהבה ואכפתיות ותסמל את היחסים ביניכם, ולכן כדאי לבחור טבעת שתתאים לה ולמאורע. כדאי להגיע ממוקד מטרה ובהתאם לכל הטיפים שנכתבו, אבל אל תשכחו שאי אפשר להגיע מוכנים באופן מושלם ותמיד יעלו שאלות וספקות. במקרים כאלה, התייעצו עם המוכרים בחנות, שישמחו לסייע בבחירת המוצר המתאים.יוני 13, 2021